قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / بیشتر از برنامه نویسی / بیشتر از برنامه نویسی (۱) : تولد کامپیوترها

بیشتر از برنامه نویسی (۱) : تولد کامپیوترها

کامپیوتر چیست و برای چه ایجاد شد؟ مسئله چیست؟ برنامه ریزی و برنامه نویسی چیست؟ 

در بیشتر از برنامه نویسی به معرفی کامپیوتر ها، ساختمان آن ها و سیر تکامل زبان ها و متدهای برنامه نویسی می پردازیم. آن چه باید یا بهتر است قبل از شروع به هر نوع برنامه نویسی بدانیم. سعی داریم پاسخی مطلوب برای پرسش های فوق بیابیم. پس اگر هنوز شروع به برنامه نویسی نکرده اید یا در ابتدای راه هستید بد نیست بخوانید و بدانید!

مطالب این قسمت در قالب جلساتی مجزا و به صورت سلسله مراتبی بیان خواهد شد به طوری که سیر تاریخی و علمی صعودی و مناسبی نیز داشته باشند . محتوای این جلسات برگرفته از فصل های اول و دوم جزوه در حال نگارش برنامه نویسی ساخت یافته در سی پلاس پلاس، نویسنده است که برای قرار گرفتن بر روی وب آماده شده اند.

در قسمت اول به تاریخچه، چگونگی و چرایی ایجاد کامپیوترها پرداخته شده است که در ذیل آن را می بینیم، در قسمت دوم به معرفی نسل های مختلف کامپیوترها خواهیم پرداخت . . .

          قبل از دهه۱۹۲۰ کامپیوترها (گاهی اوقات کامپیوتورها) کارمندان از نوع انسان بوده‌اند که محاسبات را انجام می‌دادند و آن ها معمولاً تحت هدایت یک فیزیکدان بودند. هزاران کامپیوتر در تجارت، دولت و تشکیل یک تحقیق کار می‌کردند و یا استخدام شده بودند! بیش تر این کامپیوترها زنان بوده‌اند و آن ها مدرکی در حسابان داشته‌اند. تعدای از آن ها برای سالنامه‌ها محاسبات نجومی را انجام می‌دادند. بعد از دهه ۱۹۲۰، بیان ماشین محاسبات، به ماشینی که کار یک کامپیوتر انسانی را انجام می‌داده اطلاق می شده‌ است. مخصوصاً آن ها با روش های موثر قضیه جرج – تیورینگ مطابقت داشته‌اند. این قضیه که روشی است برای یک ریاضی دان، اگر توانایی تنظیم یک لیست دستورالعمل‌ها را به وسیله یک کارمند انسانی با مداد و کاغذ داشته باشد، مؤثر است. به دلیل ضرورت خیلی زیاد و بدون قوه ابتکار و نبوغ. ماشین هایی که مقادیر متوالی را محاسبه می‌کردند به عنوان نوع آنالوگ یا قیاسی شناخته شده‌اند. آن ها از دستگاهی که کمیت عددی متوالی را نشان بدهد استفاده می‌کردند؛ مانند زاویه چرخش یک گلوله یا اختلاف در پتانسیل الکتریکی .ماشین‌های دیجیتال در تقابل با آنالوگ٬ توانایی تحویل وضعیت یک مقدار عددی و ذخیره هر تک رقم را داشتند. ماشین دیجیتال قبل از اختراع قطعات سریع تر حافظه، در ماشین‌های مختلف یا دستگاه‌های تقویت نیرو استفاده می‌شده‌است .

          قبل از اختراع کامپیوتر دیجیتال پایه اصلی علم رایانه و الکترونیک ایجاد شده بود. ماشین هایی برای محاسبه وظایف عددی ثابت، مانند چرتکه که در روزگار باستان وجود داشته‌است. ویلیام اشیکارد اولین محاسبه گر الکتریکی را در سال ۱۶۲۳ ساخت. در زمان ملکه ویکتوریا، چارلز بابیج ماشین متفاوتی را (بین سال‌های ۱۸۳۷ و ۱۹۹۰)  به کمک آدا لاولکا طراحی کرد. حدود سال ۱۹۰۰ شرکت IBM ماشین‌های کارت پانچ را وارد بازار کرد. هر چند که همه این ماشین‌ها برای انجام یک وظیفه یا بهترین تعداد زیر مجموعه همه وظایف ممکن، تحمیل شده‌اند .در طول دهه ۱۹۴۰، ماشین‌های محاسبا