قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / دوره آموزش مقدماتی Java / قسمت اول آموزش جاوا – مقدمه ای بر زبان جاوا

قسمت اول آموزش جاوا – مقدمه ای بر زبان جاوا

JAVA-logo - Copy (2) - Copy - Copy

پیش از این در مفاله «پروژه ای که برای همیشه سبز باقی ماند»، جاوا را معرفی کرده بودم. در این مقاله به طور مختصر به مقدمه بر زبان جاوا می پردازیم و آماده شروع برنامه نویسی با این زبان می شویم.

قبلا باید به خاطر تاخیری که در روند آموزش های این بخش ایجاد شده است از حضورتان عذرخواهی نمایم. امیدوارم همچنان با ما همراه باشید . . .

و اما جاوا . . . !!!  یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که در سال های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ در شرکت سان میکروسیستم ایجاد و توسعه داده شد. اهداف اولیه از ایجاد جاوا این گونه بیان شده است:

  1. این زبان باید ساده، شی‌گرا و مشهور باشد.
  2. مطمئن و بدون خطا باشد.
  3. وابسته به معماری کامپیوتر نبوده و قابل انتقال باشد.
  4. باید با کارایی بالا اجرا شود.
  5. باید به صورت پویا و نخ‌کشی‌شده باشد.

وابسته نبودن به پلت فرم خاص، شی گرای محض بودن، مدرن و جدید ماندن، قدرتمند و پرامکان بودن، ایمن بودن و سطح بالا بودن را می توان دلایلی برای یادگرفتن این زبان دانست. جاوا یک زبان همه منظوره است و چیزی نیست که نتوان با جاوا آن را به دست آورد. همانند سی پلاس پلاس!

جاوا یک ماشین مجازی موسوم به jvm دارد که مسوولیت اجرای ان را برعهده دارد. jvm همان سطحی است که برنامه نویس جاوا را از پلت فرم جدا و مستقل می سازد. البته همین jvm و دیگر کارهایی که در زمینه استقلال از پلت فرم صورت گرفته سبب شده تا سرعت اجرا ی برنامه های جاوا از برنامه های نظیر آن که در c یا C++ نوشته شده اند اندکی پایین تر باشد
. این پایین بودن سرعت به خصوص در سال های اولیه پیدایش جاوا که سخت افزارها محدودتر بودند، بیشتر حس می شد اما امروزه با وجود سخت افزارهای قدرتمند چندان محسوس نیست.

نکته دیگری که میتوان درباره جاوا پیش از شروع یادگیریش به آن اشاره کرد، فوق العاده مقراراتی بودن این زبان است. جاوا به شدت تحت تاثیر انواع داده، تعریف همه چیز پیش از استفاده، type safe و دارای یک گرامر بسیار گسترده است. گرامر زبان شبیه به سی پلاس پلاس اما همان طور که گفته شد بسیار وسیعتر از آن است.

امروزه جاوا فراتر از یک زبان برنامه نویسی است، در وب در کامپیوترهای رومیزی، در تبلت ها و لپتاپ ها در تلفن های هوشمند، در وسایل الکترونیکی و خانگی و صنعتی، جاوا در همه آن ها به کار میرود. به همین دلیل ار همان ابتدای شروع انتشار جاوا توزیع های مختلفی برای آن در نظر گرفته شد .

شرکت سان میکروسیستم، ۴ نوع ویرایش از کاربردهای مختلف جاوا را ارائه داده‌است:

  1. Java card for smartcard
  2. JavaME
  3. JavaSE
  4. JavaEE

ویرایش اول همان طور که از اسم آن برمی آید برای کارت های هوشمند ارائه شده که ویرایش نسبتا جدیدتری است.

ME مخفف micro edition بود و مخصوص ریزپردازنده ها و برنامه ریزی دیگر تراشه های الکترونیکی است.

SE مخفف standard edition بوده و ویرایش استاندارد جاوا میباشد که مبنای ساخت برنامه های استاندار کامپیوتری و رومیزی و نیز دیگر ویرایش های جاوا است.

EE مخخف enterprise edition بوده و ویرایش تجاری جاوا است که برای طراحی های سازمانی و بزرگ ایجاد و بهینه شده است.

نسخه ای که برای شروع برنامه نویسی جاوا پیشنهاد می شود همان نسخه استاندارد است. یادگیری جاوا از این نسخه شما را برای یادگیری حرفه ای هرکدام از دیگر نسخه ها یا تکنولوژی های سکوی جاوا، آماده می سازد. در قسمت بعدی آموزش ما ابتدا ابرازهای لازم برای نوشتن، کامپایل و نهایتا اجرای یک برنامه به زبان جاوا را معرفی می کنیم و در ادامه برنامه ساده ای به زبان جاوا خواهیم نوشت.

قبل از آن که اموزش بعدی را بخوانید پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با زبان جاوا، کاربردها، تاریخچه و  معماری آن، و نهایتا در تکمیل مطالب این جلسه سری به مقاله جاوا در ویکیپدیا بزنید.

نقد و بررسی

محتوا - ۱
صوت - ۰
تضویر - ۰
ویدئو - ۰

۰٫۳

امتیاز کل

User Rating: ۱٫۴۴ ( ۶ votes)

درباره ی [مرتضی]

مرتضی ذاکری - عضو تیم کاری تارنمای میکروپدیا دانش آموخته مهندسی کامپیوتر - گرایش نرم افزار

مطلب پیشنهادی

قسمت دوم آموزش جاوا – نصب و راه اندازی جاوا ( ۱ )

نصب و راه اندازی جاوا (ویرایش استاندارد) مانند هر زبان برنامه نویسی دیگر جاوا نیز …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ عبارت زیر را وارد کنید: *