قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / دوره آموزش مقدماتی Java / قسمت پنجم آموزش جاوا – اولین کد جاوایی

قسمت پنجم آموزش جاوا – اولین کد جاوایی

نوشتن نخستین برنامه به زبان جاوا

چنان که گفتیم محیط های توسعه مجتمع بسیاری برای جاوا وجود دارد که ساخت و توسعه برنامه های جاوا را تسهیل می کنند.  با این حال با راه اندازی JDK  روی سیستم تنها چیزی که نیاز داریم همان متن کد برنامه به زبان جاوا است و به راحتی می توانیم آن را با فرمان های جاوا که در قسمت قبل در مسیر سیستم عامل قرار دادیم، کامپایل و سپس اجرا نماییم. کد های جاوا در فایل های متنی با پسوند .java ذخیره می شوند. برای آن که بتوانیم یک فایل متنی شامل کد این زبان را اجرا نماییم، ابتدا بایستی آن را با دستور javac از خط فرمان کامپایل نمود. پس از کامپایل فایل(ها)ی با پسوند .class تولید خواهد شد که با دستور java می توان ان را اجرا کرد.

پیش از این گفتیم که جاوا یک زبان شی گرای محض است. در جاوا همه چیز در قالب کلاس ها بیان می شود و بیرون از کلاس ها چیزی نداریم. بنابراین ساده ترین برنامه در جاوا دارای حداقل یک کلاس است. پیرامون کلاس بعدا صحبت خواهیم کرد.

فعلاً فقط بدانید کلاسی قابلیت اجرا شدن دارد که دارای متدی به فرم

 public static void main(String [] args){ /*your java codes*/ } /*end*/ 

باشد. این همان متدی است که به هنگام صدور فرمان java جهت اجرای برنامه ماشین مجازی جاوا به طور خودکار دنبال آن می گردد و در صورت پیدا کردن آن اجرای برنامه را از این متد آغاز می کند. در غیر این صورت برنامه قابلیت اجرایی نخواهد داشت. پیرامون متد ها نیز بعدا به طور کامل صحبت خواهیم کرد.

حال با داشتن JDK و آگاهی از مطالب فوق، می خواهیم برنامه کوچک  بسیار ساده ای به زبان جاوا بنویسیم. سپس آن را کامپایل و اجرا نماییم. بسیار خوب  بر روی دسکتاپ کامپیوتر خود یک فایل متنی ایجاد نمایید و کد زیر را در آن تایپ کنید. سعی کنید که کد را خودتان تایپ کنید و از این جا کپی ننمایید. البته فکر نکنم قابل کپی کردن هم باشه!!!):

.

.

.

.

.

خطوط کد را بعدا با هم بررسی خواهیم کرد. فایل متنی را با نام MyFirstJavaProgram.java ذخیره کنید.

بسیار خب این فایل شما اکنون محتوی یک برنامه کوچک به زبان جاوا است. این برنامه پیغام Hello World را به کاربر نشان می دهد. برای اجرای این برنامه توسط کامپیوتر می بایست ابتدا آن را کامپایل و سپس اجرا نمود. بدین منظور کافی است خط فرمان سیستم عامل خود را باز نموده و فرمان :

javac MyFirstJavaProgram.java

را در مسیری که فایل جاوای شما وجود دارد (در این جا دسکتاپ) اجرا کنید. دستور javac  از دستورات برنامه جاواست که کد منبع به زبان جاوا را به کد قابل فهم برای jvm تبدیل می کند. با اجرای این فایلی با نام MyFirstJavaProgram و پسوند class. بر روی دسکتاپ شما ایجاد می شود. اکنون برای اجرای برنامه کافی است فرمان

java MyFirstJavaProgram را در خط فرمان اجرا نمایید. برنامه اجرا خواهد شد و نتیجه آن که پیغام Hello World! است در خط فرمان چاپ می شود!

درباره ی [مرتضی]

مرتضی ذاکری - عضو تیم کاری تارنمای میکروپدیا دانش آموخته مهندسی کامپیوتر - گرایش نرم افزار

مطلب پیشنهادی

قسمت اول آموزش جاوا – مقدمه ای بر زبان جاوا

پیش از این در مفاله «پروژه ای که برای همیشه سبز باقی ماند»، جاوا را …

۲ دیدگاه ها

  1. کرکره برقی اتوماتیک

    سلام
    میشه درمورد نگارش های مختلف جاوا یه توضیحی بدید؟
    وقتی میخوام با Eclips کار کنم واقعا گیر می کنم و نمیدونم چیکار کنم!!!!

    • JAVA SE نگارش استاندارد جاوا هست که برای برنامه نویسی های معمول دسکتاپ و سیستمی به زبان جاوا استفاده می شود. شما بایستی ابتدا JDK را نصب و در Eclipse پروژه ای از نوع JAVA SE ایجاد نمایید. موفق باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ عبارت زیر را وارد کنید: *