قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / دوره آموزش مقدماتی Java / قسمت دوم آموزش جاوا – نصب و راه اندازی جاوا ( ۱ )

قسمت دوم آموزش جاوا – نصب و راه اندازی جاوا ( ۱ )

JAVA-logo - Copy (2) - Copy - Copyنصب و راه اندازی جاوا (ویرایش استاندارد)

مانند هر زبان برنامه نویسی دیگر جاوا نیز کامپایلر و محیط اجرای مخصوص به خود را دارد. برای کامپایل و اجرای هرگونه برنامه ای که به این زبان نوشته شده است، لازم است که این برنامه ها روی سیستم شما نصب شده باشد. امروزه همچنین جاوا دارای محیط های توسعه مجتمع (IDE)  بسیار پیشرفته و توانمندی است که فرایند تولید برنامه های جاوا از آغاز طراحی و نوشتن کد تا کامپایل، اجرا، اشکال زدایی، مستند سازی و نگهداری برنامه را پشتیبانی و به صورت یک پارچه ارائه می کنند که در جلسات آتی با برخی از آن ها آشنا خواهیم شد و نهایتا برنامه های خود را در این محیط ها خواهیم نوشت. اما ان چه در این جلسه به آن خواهیم پرداخت نحوه نصب و راه اندازی خود جاوا خواهد بود. هرچند با نصب بعضی از ide های  فراهم شده برای جاوا، پیش نیازهای لازم برای کامپایل و اجرای برنامه های جاوا نیز بر روی سیستم شما نصب می گردد و نیازی به نصب جداگانه آن نیست؛ با این حال اما برای یادگیری اساسی نحوه نصب و تنظیمات جاوا، انجام مراحل این قسمت ضروری به نظر می رسد.

جاوا یک محیط اجرا برای برنامه های نوشته شده به این زبان فراهم می سازد که به JRE (Java Runtime Environment) موسوم است. همچنین این زبان دارای توابع و کلاس های از پیش نوشته است که Java API و دیگر امکانات آن را شامل می شود. برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان جاوا بسته ای موسوم به JDK(Java Development Kit) ارائه می شود که شامل JRE  و همه دیگر موارد فوق است. کلیه این موارد توسط کمپانی مالک فعلی جاوا اوراکل عرضه می شود. شما برای دریافت آن می توانید به نشانی زیر مراجعه نمایید:

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

همان طور که قبلا هم گفتیم در این دوره، از پلت فرم استاندارد جاوا (j2SE)، برای برنامه نویسی استفاده می کنیم. بنابراین jdk متناسب با سیستم عامل خود را از لینک فوق دریافت نمایید.

در این جا نحوه نصب و راه اندازی جاوا را بر روی سیستم عامل ویندوز ۷ ، (x64 یا x86 تفاوتی ندارد) توضیح می دهیم. برای نصب و راه اندازی جاوا بر روی لینوکس و مک نیز پیوستی ارائه خواهد شد.

پس از دانلود jdk مراحل زیر را در سیستم عامل ویندوزی خود دنبال کنید:

با کلیک بر روی دکمه finish مراحل نصب jdk به پایان رسیده است. در صورتی که مراحل نصب را به همان ترتیب فوق طی کرده باشید از مسیر زیر (با رنگ زرد مشخص شده است) که مسیر نصب پیش فرض  jdkاست خواهید توانست به تمامی دستورات(برنامه های) لازم برای کامپایل و اجرای برنامه های جاوا تحت ویندوز و نیز خط فرمان، دسترسی پیدا نمایید.

در ادامه چگونگی قرار دادن این فرمان ها در مسیر پیش فرض سیستم عامل را یادآوری می کنیم.

درباره ی [مرتضی]

مرتضی ذاکری - عضو تیم کاری تارنمای میکروپدیا دانش آموخته مهندسی کامپیوتر - گرایش نرم افزار

مطلب پیشنهادی

قسمت اول آموزش جاوا – مقدمه ای بر زبان جاوا

پیش از این در مفاله «پروژه ای که برای همیشه سبز باقی ماند»، جاوا را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ عبارت زیر را وارد کنید: *