قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / پردازش تصویر در متلب / قسمت چهارم :مباحث اولیه (پیش نیاز پردازش تصویر۱)

قسمت چهارم :مباحث اولیه (پیش نیاز پردازش تصویر۱)

در این قسمت وچند قسمت آینده به تفکیک پیش نیاز های پردازش سیگنال (تصویر)برای کاربرانی که تابه حال با متلب کارنکرده اند خواهد آمد.

پس از نصب نرم افزار باصفحه روبرو مواجه خواهید شد،(روی تصاویر کلیک کنید)ورودی ها در قسمت صفحه فرمان به صورت کد وارد میشوند.

images

برای مواقعی که قصدداریم کدهای نسبتا بلند را وارد سیستم کنیم با باز کردن یک ام فایل ونوشتن کدها میتوانیم  نتیجه اجرای همزمان کدهارا مشاهده کنیم.

طریقه باز کردن یک ام فایل : file>new>script

New Microsoft Office PowerPoint Presentation (23)

متلب علاوه بر صفحه اصلی و ام فایل دارای سه بخش دیگر است که آشنایی با این سه بخش وکاربرد آن ها در ابتدای آموزش نرم افزار بسیار مهم می باشد.

۱-صفحه Help:

مرجع آموزش متلب برای تمامی منابع آموزشی بدون شک همین پنجره است،اما این که از این صفحه دقیقا به چه صورتی میتوان استفاده کرد وشرکت سازنده نرم افزار چه متد آموزشی را در این پنجره به کاربرده بسیار مهم تر است.برای مثال شما میخواهیددر مورد دستور plot  که یکی از دستور های رسم گرافیکی است اطلاعات به دست آورید.

ابتدا از منوی ابزار بالای صفحه متلب help را بازکنید.در قسمت جست وجو(بالا سمت چپ) plot را تایپ کنیدوEnter نمایید.

در ابتدا ی صفحه متد های ورودی دستور به صورت مورد به مورد آورده شده ودر قسمت پایین صفحه  برای هریک از این متد ها توضیحات داده شده وبرای متد هایی که بیشترمورد کاربرد هستند در انتها مثال هایی جامع ومتنوع آورده است.(Examples)

کاربران اغلب با مشاهده مثال ها و مطالعه خلاصه توضیحات میتوانند بسیاری از نکات را  به صورت خودآموزدریابند.سمت چپ صفحه ستونی مشاهده میشود از تمامی صفحاتی که در آن ها عبارت plot تایپ شده است.با کلیک روی هریک از گزینه ها صفحه مورد نظر باز میشود.

New Microsoft Office PowerPoint Presentation (2)

Capture

 

۲-صفحه سیمولینک (simulik)

شبیه سازی هر سیستم یا مدل(هیدرولیکی ،الکترونیکی،مکانیکی ،آیرودینامیکی و…) به صورت شی گرا(OOSE) در این قسمت صورت می گیرد.یادگیری این قسمت بایدپس از یادگیری برخی مباحث اولیه در نرم افزار صورت گیرد ولذا سعی میکنیم قسمت آموزش سیمولینک را پس از آموزش برخی  پیش نیاز ها به صورت درسنامه ای در همین سایت قراردهیم.

images

در حال حاضر یکی از بهترین جزوه های آموزش  فارسی سیمولینک که توسط سایت www.simpowersystem.ir

تهیه شده را میتوانید از اینجا دانلود کنید.مباحث آموزشی در این جزوه برای تمامی دانشجویانی که به نحوی با سیمولینک سروکاردارند بسیارمناسب است.

۳-صفحه GUI

موتور گرافیکی نرم افزار متلب است که به کاربر اجازه میدهد پس از پیاده سازی الگوریتم های محاسباتی خود هنگام تحویل پروژه به استاد یا هرشخص دیگرتنها از یک صفحه setup  استفاده کند.(همانند شکل زیر)استفاده از این صفحه هنگامی که تعداد ورودی ها وخروجی ها نسبتا زیاد باشد تقریبا ضروری است .

guipic

یکی از بهترین منابع آموزش فارسی GUI  که به صورت مختصر،مفید وجامع تهیه شده را میتوانید از   اینجا   دانلود کنید.البته یادگیری این قسمت هم هنگامی توصیه میشود که کاربرتوانایی های اولیه ای با نرم افزاررا دارد.

در قسمت های بعد سعی خواهیم کرد در موردتعریف آرایه ها وانواع ورودی ها ،عملیات های ماتریسی ،استفاده از توابع وتعریف function ها صحبت کنیم.

درباره ی احمد قاآنی

احمدقاآنی هستم ،دانشجوی رشته مکانیک وعاشق گرایش طراحی کاربردی. ازعلم کنترل خیلی لذت میبرم ،به شرطی که در جهت اصلاح رفتارها وکنش ها وبرهم کنش ها باشه،از دنیای صنعت گرفته تادنیای اخلاق. فقط یه حرف دیگه دارم :سلامت باشید!

مطلب پیشنهادی

قسمت اول:مقدمه

یکی از پرکاربردترین و عمومی ترین نرم افزار های مهندسی در حال حاضر نرم افزار …

یک دیدگاه

  1. خیلی ممنون بابت مثال خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ عبارت زیر را وارد کنید: *