قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / بلاگ / معرفی سامانه نرم افزاری جامع دانشگاهی

معرفی سامانه نرم افزاری جامع دانشگاهی

UINVERSAL VIEW

یک سامانه نرم افزاری جامع در امور آموزشی، سامانه ای است که قادر به مدیریت و اتوماسیون سازی تمامی بخش های یک نهاد آموزشی، اعم از امور مربوط به ثبت نام، انتخاب واحد، برگزاری کلاس ها، منابع آموزشی، ارزشیابی دروس، اعلام نتایج، مسابقات علمی و تفریحی، امور فرهنگی، امور مالی و اداری، امور تغذیه، اطلاع رسانی ها، وب سایت ها و انجمن ها و … خواهد بود.

منظور از یک نهاد آموزشی در این تعریف، دانشگاه، مدرسه، موسسه های آموزشی آزاد و هر بنیاد آموزشی دیگری از این دست می باشد. در نگاه اول، انتظار وجود یک سامانه واحد و جامع برای سازمان دهی همه موارد ذکر شده، کمی دور از ذهن و تا حدودی نا ممکن به نظر می رسد. در واقع برقراری یک ارتباط منطقی بین اجزا موجود در این سامانه امری مشکل و نیازمند توجه است. این ارتباط در از دو جنبه[۱] متفاوت مطرح و قابل بررسی است.

جنبه اول، ارتباط بین قسمت های مختلف درون یک نهاد آموزشی و کنار هم قرار دادن آن هاست. به عنوان نمونه نظام دانشگاهی، متشکل از اداره های آموزش، دانشجویی، تغذیه، امور انجمن ها، امور فرهنگی و … است. امروزه شاهد وجود سامانه های نرم افزاری بسیار گوناگون و زیاد، در راستای اتوماسیون سازی هریک از این بخش ها به صورت کاملا مجزا و مستقل از یکدیگر هستیم که بعضا دارای مشکلاتی جدی نیز هستند. در یک دانشگاه، سامانه ای مربوط به امور آموزش، سامانه ای مربوط به امور کتابخانه، سامانه ای مربوط به امور تغذیه و … وجود دارد، حتی در بعضی از قسمت ها، هیچ سامانه اتوماسیون سازی وجود نداشته و هریک از این سامانه ها نیز به صورت کاملا مجزا و خاص همان قسمت تهیه شده اند. این شیوه اتوماسیون سازی، شاید پاسخ گوی نیاز  قسمت های مختلف یک نهاد آموزشی باشد، اما آن چه حائز اهمیت است، عدم وجود ارتباطی صریح و منطقی در این مدل سازی، از نهاد آموزشی است. هریک از این سامانه ها دید خاص خود را از نهاد اصلی داشته و بر اساس آن طراحی و پیاده سازی شده اند. این در حالی است که اگر از بیرون به یک این نهاد آموزشی نگاه کنیم، شاهد وجود وابستگی و مشابهت های زیادی بین قسمت های مختلف هستیم.

اولین و بارز ترین وجه مشترک، وجود کاربران و افرادی است که با هریک از این سامانه ها در ارتباط اند. در نهاد آموزشی دانشگاه، دانشجویان، اساتید، کارمندان و مدیران، مجموعه همه کاربران را تشکیل می دهند. داشتن اتوماسیون های مختلف برای قسمت های مختلف نیازمند نگهداری اطلاعات به صورت تکراری و همراه با افزونگی، وجود مشکلات به همگام سازی داده و … می باشد. از طرفی کاربر نیز می بایست جهت انجام هریک از کارهای خود به قسمت مربوط مراجعه نماید که بعضا سختی های را به دنبال دارد.

با ریز شدن در تحلیل سیستم ها، می توان وابستگی های دیگر را نیز درک نمود. فرضا این که پایان یافتن ترم در یک دانشگاه، سامانه تغذیه نیز موقتا بسته شود.

جنبه دوم، از لحاظ ارتباط بین نهاد های آموزشی مختلف، است. مسلما نیازهای دانشگاه به عنوان یک نهاد آموزشی با نیاز های مدرسه به عنوان نهاد آموزشی دیگر، بسیار متفاوت است. حتی وسعت نیاز ها نیز ممکن است متفاوت به نظر برسد. اما در اینجا نیز می توان مشابهت هایی را کشف کرد.[۱] aspect

درباره ی [مرتضی]

مرتضی ذاکری - عضو تیم کاری تارنمای میکروپدیا دانش آموخته مهندسی کامپیوتر - گرایش نرم افزار

مطلب پیشنهادی

منابع آزمون کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر

کتب و منابع مطالعاتی مفید و قابل استفاده برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ عبارت زیر را وارد کنید: *