قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / پروژه‌ها / تحقیق و توسعه / راه‌کار ابری ۲X

راه‌کار ابری ۲X

سیستم عامل ۲X، محصول کمپانی ۲X Software از جمهوری مالت، یک سیستم عامل کمینه و بهینه شده روی هسته لینوکس برای استفاده بر روی سخت افزارهای قدیمی با مشخصات سخت افزاری پایین و در اصطلاح thin clientها می باشد که قادر به میزبانی و اجرای دیگر برنامه‌های سمت مشتری این کمپانی نظیر ۲X Client است. ۲X Client ابزاری برای ارتباط با ۲X Remote Application Server است و استفاده از نرم‌افزارهای نصب شده روی ایستگاه از راه دور است. ۲X Remote Application Server یک برنامه مجازی‌ساز دسکتاپ و دیگر برنامه‌های ویندوزی روی ابرناظرهای ماشین مجازی نظیر Hyper-V کمپانی مایکروسافت است. مجموعه سه ابزار نام برده شده در این قسمت راهکاری برای راه اندازی یک سیستم محاسبات ابری پیشنهاد می‌دهند.

کمپانی ۲X Software در فوریه سال ۲۰۱۵ توسط  کمپانی معروف Parallels در آمریکا خریداری شد و محصولات آن با محصولات قبلی این شرکت ادغام و یکپارچه سازی شده اند که به گسترش و پیشرفت محصولات نام برده انجامیده است.

هدف از این پژوهش بررسی امکان ایجاد سیستم‌های ابری قابل استفاده در سازمان‌های کوچک مثل دانشگاه‌ها، مدارس و اداره‌ها، با استفاده از سلسله محصولات ارایه شده توسط کمپانی ۲X Software است. البته ابزار اصلی این مجموعه یعنی ۲X Remote Application Server رایگان نیست و بایستی مجوز آن خریداری شود. در کل نتایج راه اندازی یک سیستم آزمایشی کوچک در آزمایشگاه ریزپردازنده دانشگاه اراک، نشان که می توان از این مجموعه در عمل به آسانی بهره برداری کرد. نقطه قوت این مجموعه سیستم عامل ۲X بوده که رایگان است و امکان بهره برداری و استفاده از کامپیوتری های که منابع سخت افزاری پایینی دارند را فراهم می کند. حتی می توان این سیستم عامل را بدون نصب و از روی حافظه Flash بارگذاری و استفاده نمود. این پژوهش در سال ۱۳۹۳ (۲۰۱۴ م ) در دانشگاه اراک انجام شد. امروزه گسترش فناوری محاسبات ابری در ابعاد گوناگون صنعت و پژوهش منجر به ظهور راهکارهای کاملا رایگان و متن باز مثل OpenStcak شده است. برای سازمان‌هایی با محدودیت بودجه استفاده از چنین ابزارهایی مناسب‌تر به نظر می‌رسد.