قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / پروژه‌ها / تحقیق و توسعه / سامانه‌های چندعاملی

سامانه‌های چندعاملی

چکیده پژوهش: یک سامانه چند عاملی سامانه ای است که از چندین عامل هوشمند تعاملی تشکیل شده است. از سامانه‌ های چند عامله می‌ توان برای حل مسئله‌هایی استفاده کرد که حل آن برای یک عامل منفرد یا یک سامانه یکپارچه‌ ی کلاسیک مشکل یا غیر ممکن می‌باشد. متدلوژی‌ها و ابزارهای گوناگونی برای توسعه و برنامه نویسی چند عاملی وجود دارد. هدف از این پروژه مطالعه و بررسی اینگونه سامانه‌ها، چالش های موجود در ساخت و بهره برداری از آن‌ها و در نهایت طراحی و پیاده سازی یک نمونه کاملا عملی از آن با استفاده از متدلوژی و چارچوب مناسب برای شرکت در MAPC  می‌باشد.

برای تحلیل و طراحی برنامه از متدلوژی پرومتئوس بهره گرفته شده و پیاده سازی نیز با چارچوب عامل گرای Jason صورت پذیرفته است. در طراحی معماری داخلی هر عامل، رویکرد اصلی بر اساس مدلBDI  بوده که با توجه به پشتیبانی Jason از این مدل، انتقال مفاهیم از فاز طراحی به پیاده سازی با سهولت انجام شده است. در ضمن ساختار اجرای عامل ها روی ماشین به صورت متمرکز است؛ بدین معنی که تمامی عامل ها بر روی یک ماشین اجرا می شوند. تمرکز اصلی در این قسمت، تحلیل سامانه، تشخیص و استخراج راه حل ها و در ادامه تقسیم آن ها به الگوریتم های قابل پیاده سازی و اجرا بر روی محیط بوده است.

با توجه به اقدامات صورت گرفته و پیاده سازی انجام شده می توان گفت در مبحث سامانه های هوشمند چند عاملی، همکاری و هماهنگی بین عامل ها و همگام سازی آن ها در انجام عمل بر روی محیط، موضوع حایز اهمیت می باشد. چالش دیگر پایداری سامانه در برابر محیط هایی با شرایط گوناگون و کنترل نحوه رفتار عامل ها در مقابل دریافت ادراک های متفاوت و چگونگی یادگیری ماشینی آن هاست.

کلید واژه‌ها: عامل‌های هوشمند، سامانه‌های چند عاملی، عامل گرایی، مهندسی نرم‌افزار عامل‌گرا، متدلوژی های عامل‌گرا.

تاریخ اجرای پژوهش: بهار و تابستان ۱۳۹۴

این پژوهش و نتایج آن در قالب پروژه دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر اجرا و منتشر شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر از قسمت تماس با ما اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ عبارت زیر را وارد کنید: *